Motivasyon Hakkında

mOTİVASYON
Sık Sorulan Sorular

Motivasyon Hakkında

Sık sık motivasyonum düşüyor ne yapabilirim?

 • Aynanın karşısında umut yâda korkutucu içeriklerle kendinle konuşma.
 • İstikrarlı yapılan düşünce molaları süreç içinde istem dışı motivasyona neden olur.
 • Egzersiz yaparken performansını ve egzersiz sınırlarını pozitif ve negatif yönde isteklendirme.
 • Egzersiz yaparken motive edici yâda artırıcı müzikler dinlemek.
 • Başarı elde etmiş kişilerin öncesi ve sonrası resim ve vidolarını izlemek.
 • Kilo verdikçe bol gelen elbiselerini önce kesmek sonra yakmak.
 • İnceldikçe, yeni bedenine yeni elbiseler alarak kendini ödüllendirmek.
 • İstediğin ölçülerdeki bedene ulaşma amacını, sonrasında elde edilecek kazanımları belirlemek ve canlandırmak.
 • Onaylayan, takdir eden ve motivasyonu artıran kişilerle iletişimde olmak.
 • İnceldikçe, başkaları tarafından beğenilmek, takdir ve ilgi görmek.
 • Profesyonel yâda kendin tarafından yaptığın motivasyon telkinlerini dinlemek.
 • Başarılı kişilerin biyografi filmlerini ve motive edici ve eğitici belgeseller izlemek.

Kısa süreli motivasyonları nasıl yapabilirim?

 • Sabahları, düşünce molasını düzenli yapabilmek için motivasyon konuşmaları.
 • Beslenme öncesi ve sürecinde bedenin ihtiyacı olan yeterli miktarda tüketilmesinin motivasyon konuşmaları.
 • Hareketsizlik anlarında; harekete geçmek, kendi işini kendin yapmak, hareketli olmak, gidilecek yere yürüyerek gitmek, merdiven çıkmak gibi iş ve özel hayatında hareketliliğe neden olacak davranışlar öncesi yâda sürecinde, motive konuşmaları ile isteklendirmek.
 • Egzersiz öncesi, egzersiz yapmayı isteklendirmek ve uygulama sürecinde sınırların artırılmasına, tekrar, miktar ve şiddetin güçlendirilmesine neden olan motivasyonlar.
 • Bedenin önemini, değerini ve ihtiyaç önceliği hakkında farkındalık için yapılacak motivasyon konuşmaları.
 • Değişim sürecini, engelleyici, vazgeçirici, sabote edip, pes etme neden olabilecek, korkular, problemler, kararsızlıklar, endişeler, tedirginlikler, caydırıcı yapıcı fikirler, yıkıcı düşünceler ortaya çıktığında kendini telkin ederek motive etme durumu.

Uzun süreli motivasyonları nasıl sağlayabilirim?

Canlıları nesnelerden ayıran en önemli özeliği, enerjilerini kendileri üretiyor olmalarıdır. Uzun süreli motivasyon da kendi enerjisini kendi üretmesine benzer, uzun süreli motivasyon ancak bilinçaltı tarafından algılandığında gerçekleşir. Kısa süreli motivasyonların tamamı, bilinç üstünün gaza gelmesi havaya girmesi ve etkilenmesi sonrası oluşur. Kilo vermek uzun bir süreye ihtiyaç duyulduğu için kısa süreli motivasyonlar değil, uzun süreli motivasyonlar bu hedefe gidebilmene neden olur.

Amaçlar

Bilinçaltına ikna edilecek olan amaçları, uzun vadeli motive olmasına neden olan enerji yakıtlarıdır. Amaçlar, kişinin her şartları aşmasına, tekrardan yola devam etmesin neden olur.

Eğer hedefinin bir amacı olursa, ister istemez uzun vadeli bir motivasyon da olur. Bunun için motive edecek amaçların belirlenmesi ve bilinçaltına bu amaçların kodlanması ve bilinçlendirilmesi şarttır.

Uzun vadeli motivasyon

Bir insan neden uzun vadede motive olsun ki? Elbette beklenti ve yaşamak istediği hayata sahip olma arzusu kişinin uzun vadeli motive olmasına neden olur. Sahip olduğu mevcut hayat şartları, sorun ve problemlerden kurtulmak ve yeni beklentilerin ulaşıp farklı bir yaşam şartlarını yaşayacağına inanmak kişinin uzun vadeli motive olmasına neden olur. Hedefin kendisi değil ama hedef sonrası elde edeceği şartlar, kazanımlar ve kendini konumlandıracağı yeni nokta kişinin uzun vadeli motive olmasına ve eylemleri ardı ardına yaparak ilerlemesine etki eder.

Büyük ödül

Uzun süre verilen emekler sonrasında, elde edilecek büyük ödülün beklentileri karşılıyor olacağı, uzun vadeli motivasyonun oluşmasına neden olur. Kupa ya da madalya kazanmak…Bir yarışmada birinci olmak, dünya çapında başarıya ulaşmak, şöhrete sahip olmak, işyerinde kariyer sahibi olmak, hastalıklardan kurtularak sağlığa kavuşmak, istediğin bedeni ortaya çıkartmak, zengin olmak, meslek sahibi olmak, bir ideolojinin gerçekleşmesi, cennete gitmek, evlenebilmek, büyük bir maddi ödül kazanmak, bunlar elde edikten sonraki yaşanılacakları tasavvur edilmesi, kişinin uzun vadede motive olmasına neden olabilir.

Şişmanlar kendi gerçeğinin fazla kilolu olması olduğuna inanırlar.

İstediği beden şekline ulaşmış insanların bedenlerinin çekim gücü sayesinde, yaşadıkları hayatın fırsat ve olasılıklarını, fazla kilolu insanlar yaşamazlar. Şişmanların istediği bedende olan kişilerin bedeni sayesinde yaşadıklarını deneyimlemiyor olması mevcut fazla kilolu durumun devam etmesine neden olur. Şişmanlar kendi gerçeğinin fazla kilolu olması olduğuna inanırlar. Fakir birisinin, zengin kişilerin yaşadığı hayatı deneyimleyemiyor olması, fakirliğinin devam etmesine neden olur. Elimde sihirli değnek olsa ve sana dokunsam, sen de bir ay istediğin beden şeklinde yaşayabilsen ve bir ay sonra tekrar fazla kilolarına geri dönsen. Sorasında gece gündüz uyumadan istediğin o bedende olmak için harekete geçeceğine eminim.

Gerçek mi yoksa hayal mi?

Bu sihirli değneğin imkânsız olduğu için, sana başka sihir öneriyorum. Düşünce molalarında, istediğin ölçülerdeki bedenine ulaşmışsın ve sonrasındaki yaşayacağın yaşamı, bedenin şeklini, çekim gücünü, bedeninin sana sunduğu yeni hayatındaki fırsat ve olasılıkları bilincinde canlandırma yaparak bu durumu yaşayabilirsin, beyin bunun gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu ayırt edemeyecektir. İşte bu yaşayacaklarını bilinçaltına tekrar tekrar tasavvur ettiğinde, amacını kodlamış ve uzun vadeli motivasyonunu sağlamış olacaksın.

Uzun vadeli motivasyon

Hedef sonrası yaşanılacak yaşama sahip olma beklentisi uzun vadeli motivasyon olmasına neden olur. Bir başkasının sahip olduğu sonuçları, sahip olduğunu bilincinde canlandırarak kendi deneyimin gibi yaşamak ve duygularını hissetmek kişinin uzun vadeli motive olmasına neden olur.

Zayıflama sürecimde motivasyon bana ne sağlayacak?

Neden bir insan bir şeyi, yaşamının büyük bir zamanını bir beklentiye adar, neden her gün aynı eylemleri yaparak kendi enerjisini harcar? Neden bir başkası yapmazken, diğer bir başkası bunu uzun süre uygular?

İtici güç

Bir boksörün bir maç esnasında binlerce darbe aldığı halde, neden kalkıp tekrardan maça devam etmesine neden olan itici güç ne olabilir. Bir milyarder kişinin, bin yıl hayatını geçindirecek parası olmasına rağmen, çılgınlar gibi çalışmasına neden olan itici güç nedir ki? Bir maratoncunun onlarca yıl hiç para kazanmadığı halde, her gün düzenli 20-30 kilometre koşmasına neden olan itici güç ne olabilir ki? Aklında bir fikir geliştiren icatçı tüm ömrünü bu fikrin somutlaşması için neden harcar ki? Bir siyasi ideolojinin peşinde tüm yaşamını harcaması, bir rahibin yâda rahibenin evlenmeden bir ömür boyu kilisede yaşanması, bir kişinin her hangi bir dine mensup bir din adamının yanında uzun yıllar hizmet ederek kendini feda edebilir ki?

İstikrar ve devamlılık

Tüm bunların uzun bir zaman diliminde, tekrar tekrar, vazgeçmeden, bırakmadan, sıkılmadan emek verilerek yapılmasının, itici gücü ne olabilir ki? Kişilerin bu istikrarlı ve devamlılığı sağlayan itici güç motivasyondur. Fakat bu motivasyonun oluşmasına neden olan temeller ise kişinin inandıkları ve inanmadıklarıdır. Elbette bunların devamlılığını sağlayan inancının gücüdür. Bu inancın da oluşmasına neden olan makro bir hedef olan amaçtır.

Bu kişilerin bir amacı vardır

Bu kişilerin bir amacı vardır, bu amaca ulaştıklarında, ulaşılanın onların güçlerine daha büyük bir güç vereceğine ve mükâfatlandırılacağına inanmalarıdır. Bu güç, bilgi, para, şöhret, kariyer, onaylanma, tarihe geçme, beğenilme, ilgi görme, takdir edilme, kendini tamamlama ve tanımlama, yaratıcılık ve üretkenlik, aidiyetlik gibi güçlerin getireceği ödüllerin inanılmasıdır. Bu amacının vereceği gücün öncelikle kendileri için ve aynı zamanda en yakın aileleri fertlerine destek olabilmek için isterler. Bazıları da kendinin aidiyet olduğu topluma yâda kendi nesli olan diğer tüm insanlara fayda sağlayacağına inanır.

Yaşamın kendisi bir noktadan diğer noktaya yolculuk eylemleridir.

Yaşamın kendisi bir noktadan diğer noktaya yolculuk eylemleridir. Kişi bulunduğu noktadan daha iyi bir noktaya ulaşmak için emek vermeyi değer görür, kişiye göre bir sonraki daha güçlü nokta olduğuna inandığı noktadır, yani kişi kendi sınırlarını ve gücünü genişletme cabasındadır.

Düşünce molası ile motivasyon ilişkisi nedir?

Düşünce molalarındaki, tüm teknikler kişinin motivasyonunun artmasına ve odaklanmasına neden olur. İstikralı yapılan düşünce molaları kişinin motivasyonun yükselmiş bir çıtada devam etmesini sağlar. Yapılan tüm teknikler motive ederek isteklendirmeyi artırır, tüm tekniklerin farklı içerikler ve farklı sonuçlara neden olsa da, her biri kendi içinde isteklendirmeye neden olacak bilgiyi de barındırır. Teknikler uygulandığında, kişinin istem dışı motive olmasına neden olur.

Motivasyon içerikli teknikler

Özellikle motivasyon içerikli teknikler, kişinin motivasyonunu kayıp etmesi ya da düşmesi, esnasında uygulandığında, kişinin kendini motive ederek değişim sürecinin kalındığı yerden devam etmesine etki eder. Motivasyon teknikleri yapıldığında, iştahlandıracak, kamçılayacak, özendirerek ve itici güç olacaktır. Motivasyonun düşmesi süreçlerinde mutlaka motivasyon içerikli düşünce molası teknikleri uygulanmalıdır.

Düşünce molaları bir tür motivasyon molasıdır

Düşünce molaları bir tür motivasyon molasıdır, kişide üreteceği etki ve gücü tartışılmazdır. Motivasyon teknikleri aynı zamanda, kişisel onaylama, kişinin varlığının güçlenmesine, özgüven ve içsel güçlenmeye, endişe ve kaygıların yok olmasına, geleceğe daha umutla bakılmasına, içsel huzur ve dinginlik neden olacaktır.

İnstagram Sayfamız

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Youtube Kanalımız