Engeller ve Dirençler

eNGELLER VE DİRENÇLER
Sık Sorulan Sorular

Engeller ve Dirençler

İstediğim bedene ulaşmak için hedefimi belirledim ama korkularım engel oluyor başaramıyorum ne yapabilirim?

Düşünce molalarında korkularla mutlak yüzleşerek güçleri etkisiz hale getirilmelidir. Sonrasında da hedefe götürecek olan yapıcı, katkı sağlayıcı umut içerikleri güçlendirilmelidir. Eğer umut güçlenir ve korkular olan taraf güçsüz kalırsa, kişi önündeki engeller kalkar ve hedefine mutlak ulaşabilir.

İnançlarınız kilo verme konusunda ne tür engeller yaratabilir?

Engelleyici düşünceler olan; kaygılar, kayıplar, zararlar, endişeler, geçmişteki başarısızlıklar, bilinçsizlik, kararsızlık çeşitli korkuların ortaya çıkmasına neden olur, korkular çok güçlü duygular olup, bahaneler üretilmesine neden olur, korkularını gizlemeye çalışan kişi de ötelemelere neden olur, buda değişim sürecinin sonlandırılması demektir. Korkularla ilgilenmek korkunun büyümesine ve güçlenmesine neden olarak kişinin önünde aşılamayan büyük bir duvarın oluşmasına demektir. Bu duvarı kişi aşamadığı için sürekli bahane ve ötelemeleri tekrarlamaya başlar, bu tekrarla da korkuları güçlendirir.

Zayıflamaya başladığımda sanki tüm dünya önüme engeller çıkarıyor bende  pes ediyorum, çözüm nedir? 

Gerçekte hiç bir engel yoktur, tek bir engel vardır, engel olduğuna inanılan düşüncelerin kişinin değişiminin önünde engeldir. Hiçbir problem yoktur, problem dediğin senin önünde çözülmesi gereken sonuçlardır. Hiç bir direnç senin ilerlemen için engel değildir, senin direncinle yüzleşmemen bir engeldir. Tüm sonuçlar ve engeller deneyimlenmek ve yaşanılarak öğreti öğrenmek içindir. Problemler, korkular ya da engeller kişiye ait birer düşüncelerden başka bir şey değildir.  Engeller kişiye ait olup kişinin engele hakkındaki bilgi ve yaklaşımları, o engelin o kişide vereceği hizmeti belirler. Engeller kişinin alışkanlıkları uzantısında inandığı düşüncelerin değişmesi için uygulanan telkinlerle çözümlenebilir.

Zayıflamama engel olan dirençleri nasıl çözebilirim?

Değişim hakkında olumsuz inancın olması, değişime karşı ilgisiz kalınmasına ve direnç uygulanmasına neden olur. Değişim hakkında daha övücü, olumlu bilgi ve inançları geliştirmek, direncin kırılmasına ve değişiminde hızlanmasına sebep olur. Değişim hakkında olumlu bilgiler; değişime yolculuktur, istenilen hedefe götüren yoldur. Değişim, yeniden doğmaktır, kendin olmaktır, kendini geliştirmektir. Değişim ve gelişimin temelinde eğitim yatar kişi bilinçaltını eğitirse uzantısında inançlarını değiştirebilir inançların değişmesiyle dirençler ortadan kalkar.

Engelleri aşmam ne kadar zaman alır?

Bilinçaltı, uzun bir zaman içinde deneyimlediği ve öğrendiği bilgilerinin doğru olduğunu inanarak, sahip olunan sonuçları hemen bırakamaz, elinde tutmak ister. Bilinçaltı, bilinç üstünün maymun iştahlı olup, çok hızlı etkilenerek değiştiğini bilir, bunu da tehlike olarak algılar, o yüzden bilinç üstünün birkaç gün sürecek olan telkinlerini dikkate almaz. İstenilen değişimin gerçekten isteyip istemediğini anlamak için, pusuya yatar ve bilgiyi uzun süre tekrar etmesini izler ve bekler. Birkaç gün tekrarlayıp bırakıyorsa, kendi de istekli değil, biz eski bildiğimiz kısa yolu devam edelim diyerek değişime izin vermez. Eğer bilinç üstü ısrarla tekrar tekrar istek ve hedeflerini tekrarlıyorsa, bilinçaltının dikkatini çekmesini başarır, bilinçaltı kulağını açıp ne diyor diye dinlemeye başlar. Eski inandıklarının yanlış olup, yeni anlatılanları doğru olduğuna ikna olduğunda, hadi birlikte değişelim diyerek destek olmaya başlar.

Değişim süresindeki engeller nelerdir?

Sana engel olan tek şey kendin tarafından güçlendirilmiş dirence neden olan inanç ve duygularındır. Bahanelerin, korkuların, endişelerin, sınırların, kısıtlamaların, doğru olduğuna inandığın yanlış ve yanıltıcı inançların senin önündeki en büyük engellerdir. Sen kendinin hayatının ve beden şeklinin şekillenmesinde tek engelsin.

Bitmeyen problemlerle nasıl baş edeceğimi bilmiyorum ne yapabilirim?

Problemler, senin öğrenmene, bilinç seviyenin gelişmesine neden olacak birer fırsattır. Şişmanlıktan istediğim beden şekline değişim bir tür eğitimdir. Sonradan her alanda kullanabileceğin, yaşamın diğer alanında aynı uygulamaları yaparak farklı konularda başarılı olabileceğin büyük bir eğitim alanıdır. Metotlarımızdaki eğitimlerle sadece istediğiniz beden ölçülerine ulaşmakla kalmayacak hayatınız da birçok problemle de mücadele edebilecek öğretilere sahip olacaksınız.

Zayıflama umudum yok korkuyorum bunu nasıl çözerim?

Umut ve korkular aynı bilginin iki zıt kutbudur. Hayaller, hedefler, amaçlar, kazanımlar, getiriler umut içerikli isteklendirici düşüncelerdir. Korkular ise; hedefe giden yolculuğun önündeki endişe, kaygı, bilinçsizlik, şüphe, üzüntü ve öfkeden dolayı engelleyici ve dirence neden olan düşüncelerdir. Çözüm ise umut dolu düşüncelerin arttırılıp korkulardan kurtulmaktır. Bunun için de inançların değiştirilmesi gerekir.

Zayıflamaya engel olan düşünceler nelerdir?

Yanlış besleniyorum, gözüm doymuyor, açlığa dayanamıyorum, çok hareketliyim yine de olmuyor, metabolizmamdan kaynaklanıyor, yaşım el vermiyor, sporu sevmiyorum, anne-baba olmamdan, menopoz, hamilelik, oturduğum bölgeden, dizimden dolayı,  mesleğimden, halama benziyorum, bünyem böyle, ilaçlardan, eşimden kaynaklanıyor bu sıralamayı artırabiliriz… Engel onlar buna benzer kavramlar değil, senin değişimine engel olan senin onlar hakkındaki inandığın düşüncelerindir. Seninle birlikte belki yüzlerce insan bu engellere sahip ama içlerinde kilo verenler ve asla kilo almayanlar da var, onlar bunları engel olarak görmüyorlar. Engeller kişiye ait olup kişinin engeller hakkındaki bilgi ve yaklaşımları, o engelin o kişide vereceği hizmeti belirler, dolayısıyla farklı sonuçlar olacaktır.

Zayıflamaya bilinçaltı nasıl engel olur?

  Bilinçaltı muhafazakâr, stokçu ve gelenekçidir. Bilinçaltı, uzun bir zaman içinde deneyimlediği ve öğrendiği bilgilerinin doğru olduğuna inanarak, sahip olunan sonuçları hemen bırakamaz, elinde tutmak ister ama bu durum inançların değişmeyeceği anlamına gelmez, yanlış bildiğiniz inançlar zaman ayırarak ikna edildiğinde, değişim mutlak gerçekleşir.

İnançlarınızdaki engeller hemen değişir mi?

İnançların değişmeye isteksiz olması ve direnç göstermesi aslında çok olumlu bir durumdur. Ama bu durum inançların değişemez anlamına gelmez, kendinize zaman ayırarak ikna edildiğinde, değişim mutlak gerçekleşir. İyi ki inançlarınız çok hızlı değişmemektedir, eğer inançlarlarınız hemen değişseydi hayatlarımız vahim ve yaşanılmaz hale gelirdi. İnançlarınızın hemen değişmiyor olması, yaşamlarımızın güvenliğini ve devamlılığını sağlayan bir durumdur. Eğer bilinç üstü ısrarla tekrar tekrar istek ve hedeflerini tekrarlıyorsa, dikkatini çeker başarır ve değişim başlar.

İnstagram Sayfamız

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Youtube Kanalımız